Koszt położenia kostki brukowej

kostkabrukowaKiedy planujemy utwardzić ciągi komunikacyjne na naszej działce najczęściej decydujemy się na położenie kostki brukowej. W przeważającej części jest to kosta betonowa dekoracyjna, niemniej jednak kostka z kamienia naturalnego także ma duży udział w rynku. To jaki jaki materiał wybierzemy ma także decydujący wpływ na cenę robocizny. Kostki mniejsze i nieregularne oraz w tzw. big bagach są dużo bardziej pracochłonne w układaniu i tym samym dużo droższa jest robocizna.

Na cenę chodników i podjazdów z kostki brukowej mają wpływ:

  1. Cena materiału - rodzaj, producent, typ,
  2. Nośność podbudowy - na chodniki, na podjazdy dla samochodów,
  3. Sposób zakończenia chodników - krawężniki i oporniki,
  4. Cena usług firmy wykonawczej - wynikająca z powyższych.

1. Kostkę brukową możemy kupić już od 20zł / m2, w tej cenie dostaniemy zwykłą, szarą, prostokątną kostkę betonową. Jeżeli zdecydujemy się na kostkę betonową dekoracyjną, musimy na nią przeznaczyć przeważnie ok. 45 - 110 zł / m2. Kostka granitowa wiąże się z cenami ok. 40 - 60 zł /m2.

2. W zależności od przeznaczenia powierzchni, czy jest to zwykła alejka, czy podjazd, po którym będą się poruszały samochody(należy wziąć pod uwagę ew. wjazd samochodu asenizacyjnego, bądź dostawę materiału opałowego) musimy przewidzieć odpowiednią grubość i nośność podbudowy. Przybliżony koszt podbudowy z materiałem dla chodników wynosi ok. 25 - 45 zł/m2, dla podjazdów ok. 55 - 75 zł / m2. Wykonawca do ceny materiałów z pewnością doliczy koszt transportu, który w zależności od bliskości składów lub producentów może się okazać znaczący. Firmy wykonawcze policzą dodatek za tzw. korytowanie w zależności od tego na jakiej wysokości w stosunku do terenu planujemy położyć kostkę.

3. Jeżeli zaplanowaliśmy dużo chodników musimy się liczyć z koniecznością wykończenia ich na styku z trawnikiem. Możemy zastosować oporniki betonowe/z kamienia naturalnego, oporniki z tworzywa, np. Eko Bord, bądź przy małych obciążeniach zastosować opornik betonowy poszerzając i formując odpowiednio podbudowę. Tam, gdzie będą poruszały się pojazdy z pewnością powinien pojawić się solidny opornik betonowy, tam gdzie będą zakręcane alejki lepiej rozważyć oporniki z tworzywa, które można wyginać lub betonowe scalone z podbudową, które można dowolnie formować i które nie są widoczne. Oporniki betonowe prefabrykowane kosztują ok. 10 - 30 zł / mb, oporniki Eko Bord kosztują ok. 11-13 zł / mb, koszt oporników ręcznie formowanych wynosi nie więcej niż 5 zł / mb.

4. Firmy wykonawcze w zależności od regionu, doświadczenia i renomy oferują następujące ceny:
za położenie kostki 25 - 40 zł / m2,
za położenie oporników / krawężników 10 - 20 zł / mb

Komentarzy (0)

pozostało 500 znaków

Cancel or

Template Design free joomla templates